Haber

Türkiye ile BAE arasındaki anlaşma dünya gündeminde: Böyle gördüler…

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50,7 milyar dolarlık 13 muhtıra imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İmzalanacak yeni metinlerle işbirliğimizin akdî zemini daha da güçlenecektir.”

BAE ile diplomatik ilişkilerin 50. yıldönümünde yakın diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesinden memnuniyet duyduklarını vurgulayan Erdoğan, imzalanacak ortak anlaşma ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine ulaşacağını söyledi.

Türkiye ile BAE arasındaki anlaşma dünyada geniş yankı uyandırdı.

Reuters haberi “Erdoğan BAE ziyaretinde 50 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı” manşetiyle duyurdu. Haberde, Erdoğan ile BAE Başkanı Mohamed Bin Zayed’in güç ve doğal kaynakların geliştirilmesi, uzay ve savunma iş birliğini içeren muhtıraların imza törenine katıldığı belirtildi.

Financial Times, “BAE ve Türkiye milyarlarca dolarlık anlaşmaya imza attı” başlıklı haberinde, iki ülkenin makul bir süredir devam eden anlaşmazlıkları geride bırakarak bağları güçlendirdiğini bildirdi:

Anlaşmalar, son on yılın büyük bölümünü çatışmalar içinde geçiren ve 2011’deki popüler Arap ayaklanmalarının ardından Ortadoğu’da patlak veren kargaşa sırasında sıklıkla rakip tarafları destekleyen bölgesel güçler arasındaki bağların derinleşmesine işaret ediyor.Anlaşmayı “Türkiye, BAE’den 51 Milyar Dolarlık Ekonomik Destek Taahhüdü Aldı” başlığıyla yayınlayan Bloomberg, Erdoğan’ın Körfez ülkelerinden büyük miktarda yatırım çektiğini vurguladı.

Al Monitor, “50 milyar dolarlık serbest ticaret anlaşması, Türk hükümetinin döviz krizini hafifletmek için yabancı fonları çekmeye çalıştığı sırada geldi.” terimler kullanıldı.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu