Yaşam

BİM Kurucusu Cüneyt Zabsu kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Cüneyt Zapsu’nun Eğitimi ve Mesleği Nedir?

BİM marketlerin eski sahibi ve kurucu üyesi Cüneyt Zabsu da son dönemde gündem yaratan isimlerden biri. Yaptığı açıklamalarla çok konuşulan Zabsu’nun hayatı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Ünlü iş adamı aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Peki Cüneyt Zabsu kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Cüneyt Zabsu’nun mesleği ve eğitimi nedir? Detaylar içeriğimizde.

Cüneyt Zabsu kimdir?

Hasan Cüneyd Zabsu, 19 Kasım 1956’da İstanbul’da doğdu. Zabsu’nun aslen Vanlı olan babası Pertev Zabsu, iktidardayken Demokrat Parti üyesiydi.

27 Mayıs Darbesi’nden sonra ailesiyle yurt dışına gitti. Bu nedenle Zabsu’nun çocukluğu Almanya’nın Münih kentinde geçti.

1974 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Almanya’nın en büyük ikinci okulu olan Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde eğitim gördü. Almanya’da babasının tekstil firmasında çalışmayarak işe başlayan Zabsu, firmayı daha da büyüttü.

1979 yılında fındık ihracatı yapmak üzere Balsu Gıda’yı kurdu ve yönetim kurulu başkanı oldu. 1995 yılında United Stores’un (BİM) kuruluşunda görev aldı.

1999 yılına kadar BİM’in kurucu üyesi olan Zabsu, 2001 yılında kurulan AK Parti’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2001-2008 yılları arasında AK Parti Genel Başkan Özel Danışmanı olarak görev yaptı. Daha sonra partideki görevinden istifa ederek kendi danışmanlık şirketini kurdu.

2008-2010 yılları arasında A101 marketler zincirinin kurucu üyesi ve ortağıydı.

Ünlü iş insanı; Türkiye Fındık Tanıtım Grubu, Dünya Fındık Konseyi, Türk-Amerikan İş Konseyi, Genç Hayat Vakfı, PODEM ve DEİK’in kurucu üyesidir.

Ayrıca Cüneyt Zabsu, 36 yıldır Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesidir. Beyza Zabsu ile evli olan iş adamının Hande, Elif ve Ayşe adında üç çocuğu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu